Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Садгірський районний суд м. Чернівці та на виконання плану роботи суду відділом документообігу, судової статистики, кодифікаційно-довідкової та архівної роботи суду проаналізовано стан організації ведення обліково-статистичної роботи в суді.
Основними завданнями обліково-статистичної роботи у Садгірському районному суді м. Чернівці є: здійснення повного та всебічного обліку та аналізу руху всіх справ, формування та аналіз статистичної інформації, забезпечення об’єктивності, оперативності та цілісності інформації щодо діяльності суду.
Обліково-статистична робота в Суді здійснюється відповідно до вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 (зі змінами), Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України № 814 від 20 серпня 2019 року (зі змінами), Наказу ДСА України від 23.06.2018р. № 325 «Про затвердження річних форм звітів щодо здійснення правосуддя місцевими і апеляційними судами»; Інструкції про порядок обліку кримінальних та адміністративних корупційних правопорушень, затвердженої Наказом Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Міністерства доходів і зборів, Міністерства оборони, Державної судової адміністрації України 22.04.2013 № 52/394/172/71/268/60, Інструкції щодо формування картки на особу, стосовно якої судом розглянуто матеріали кримінального провадження, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 05.12.2013 N 169, Інструкції щодо заповнення картки на особу, стосовно якої судом розглянуто кримінальну справу, затвердженої наказом ДСА України від 18.03.2004 № 32/04 (в частині що стосується кримінальних справ за КПК 1960 р).
Первинний облік документів в суді, надання інформаційних послуг, забезпечення збору інформації щодо розгляду справ у суді, основні показники здійснення судочинства, формування статистичної інформації та складання звітності у Садгірському районному суді м. Чернівці реалізується відділом документообігу, судової статистики, кодифікаційно-довідкової та архівної роботи суду.
Відповідно до п. 3 ст. 15 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» діловодство у місцевих загальних судах здійснюється в автоматизованій системі документообігу суду. Ведення документообігу у суді відбувається з використанням комп’ютерної програми «Д-3». За допомогою наявної інформації у базі даних КП «Д-3» оперативно відслідковуються типові помилки, які трапляються під час заповнення обліково-статистичних карток, автоматично формуються статистичні звіти та отримується необхідна обліково-статистична інформація.
Протягом 2020 року працівниками апарату Садгірського районного суду належним чином було організовано прийом та своєчасну реєстрацію всіх справ та матеріалів, що надходили до суду.
Робота суду планується щоквартально. Питання плану роботи суду виносяться на обговорення зборів суддів, затверджуються головою суду, підписуються керівником апарату суду та доводяться до відома працівників апарату суду. До планів входять наступні розділи:
Загальні питання включають в себе: проведення підсумків роботи суду за попередній квартал, огляд даних судової статистики про стан здійснення правосуддя Садгірським районним судом м. Чернівці, проведення аналізу стану надсилання до ЄДРСР електронних копій судових рішень з датою набрання законної сили, проведення оперативних нарад та навчання з працівниками апарату суду; проведення зборів суддів суду з питань, які входять до компетенції зборів суддів, підготовка та подання на затвердження План роботи суду на наступний квартал.
Питання організації роботи суду включають в себе: підготовку та здачу статистичних звітів; оновлення вебсторінки суду; підготовку та передачу справ до архіву суду; подання різного роду інформацій, що стосуються роботи суду.
В суді протягом 2020 року проведено ряд організаційних заходів: головою суду та керівником апарату суду проведено наради по підсумках роботи за рік та з питань підготовки та здачі статистичних звітів; підготовлено інформації стосовно результатів розгляду справ із залишку станом на початок року; проведено огляд даних судової статистики за 2019 рік; доведено до відома працівників інформацію, яка систематично надходить з Чернівецького апеляційного суду та інших судів вищих інстанцій, ТУ ДСА в Чернівецькій області та ДСА України; систематично надсилаються до ЄДРСР копії судових рішень, проставляються дати набрання рішеннями законної сили.
Відповідно до пунктів 14 та 15 розділу ХІ Положення про АСДС в редакції від 12.04.2018 року визначено порядок реєстрації електронних документів, що надійшли до суду через підсистему «Електронний суд». Всі електронні документи, що надходять до суду, автоматично розміщуються у відповідному реєстрі електронної кореспонденції АСДС. Їхня реєстрація здійснюється за загальними правилами реєстрації вхідної кореспонденції. Відповідальний працівник суду перевіряє, чи електронний документ доступний для перегляду та оформлений відповідно до вимог законодавства. У разі реєстрації отриманого документу його авторові автоматично надсилається відповідне повідомлення. В іншому випадку авторові надсилається повідомлення із зазначенням причини відмови в реєстрації документів.
Протягом 2020 року вебсторінка суду постійно оновлювалась та на ній була розміщена така інформація: огляд даних про здійснення правосуддя за 2019 рік, статистичні звіти та показники діяльності суду за 2019 рік, інформації щодо відповідальних осіб; оголошення про виклики в судове засідання сторін по справах та ін. Також, протягом року, оновлюється розділ новин на вебсторінці, зокрема висвітлюються зміни в діючому законодавстві; викладається інформація про семінари, збори, відпустки, графіки чергувань працівників суду, інформації про роботу суду, розрахунки для сплати штрафу, судового збору, викладаються інформації про декларування, виконання вимог Закону України «Про очищення влади», впровадження новинок в роботі судів.
З метою застосування єдиної судової практики при розгляді різних категорій справ у суді протягом 2020 року на виконання плану роботи та на вимогу вищестоящих судів проведено узагальнення судової практики щодо відкладення розгляду справ під час пандемії, зокрема, підстави відкладення або відмови у відкладенні розгляду судових справ.
З проведеним узагальненням ознайомлено суддів та працівників апарату Садгірського районного суду м. Чернівці.
По роботі з кадрами проведені: організація роботи щодо визначення завдань та ключових показників результативності, ефективності та якості службової діяльності державних службовців, передбаченої Типовим порядком проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2017 № 640; у жовтні та листопаді 2019 року проведено щорічне оцінювання державних службовців категорії «Б» та «В»; декларування відомостей про доходи та зобов’язання фінансового характеру суддями та державними службовцями та ін.
Протягом 2020 року у Садгірському районному суді проведено 20 оперативних нарад з працівниками апарату суду. На нарадах розглядалися питання початку чергового етапу подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, ознайомлення з оглядом даних про стан здійснення правосуддя Садгірським районним судом за 2019 рік та півріччя 2020 року; підвищення кваліфікації працівниками апарату суду; питання дотримання норм трудової дисципліни у суді; про розміщення оголошень про виклик на офіційному вебпорталі судової влади України; підготовки та здачі статистичних звітів; про надання пропозицій щодо нормативів кадрового забезпечення місцевих судів; про надання пропозицій щодо застосування як індикативних показників середньої тривалості розгляду судових справ за категоріями та коефіцієнтів складності судових справ у розрізі спеціалізації та інстанційності судів.
Окрім того, на нарадах працівники апарату суду ознайомлювалися з документами, які надходили для використання в роботі, зокрема з ТУ ДСА в Чернівецькій області, ДСА України, інших судів вищих інстанцій, Чернівецького апеляційного суду, що стосуються обліково-статистичної роботи, оновлення комп’ютерної програми «Д-3» та ін.
Упродовж 2020 року керівником апарату суду перевірялися дотримання вимог, встановлених Інструкцією з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України № 814 від 20 серпня 2019 року (зі змінами) а саме: ведення первинного обліку цивільних, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення; правильність заповнення карток на осіб, стосовно яких судом розглянуто кримінальні справи та вироки по яких набрали законної сили; якість складання звітності; робота суду щодо приймання й обліку апеляцій, апеляційних скарг; проводиться перевірка роботи канцелярії суду по зверненню до виконання рішень по цивільних справах, а також постанов у справах про адміністративні правопорушення.
За результатами перевірок проводилися оперативні наради з працівниками апарату суду, на яких обговорювалися проблемні питання та виявлені недоліки і, зокрема, причини та умови їх виникнення та усунення.
Облік справ та матеріалів ведеться в комп’ютерній програмі «Д-3». Дані реєструються в обліково-статистичних картках, реєстраційних журналах із врахуванням Положення про автоматизовану систему документообігу суду, Засад використання автоматизованої програми документообігу суду, Інструкцією з діловодства в місцевих та апеляційних судах України та відповідно до вимог КП «Д-3». Працівники, відповідальні за ведення первинного обліку справ та матеріалів, складання звітів забезпечені інструктивними матеріалами, володіють знаннями даних інструкцій, мають практичний досвід роботи. Випадків порушення послідовності реєстрації справ виявлено не було, але в окремих картках не повністю були заповнені їх реквізити. Такі недоліки постійно усуваються. Обліково-статистичні картки, журнали та алфавітні покажчики зберігаються у електронних архівах.
Найпоширенішою проблемою, що виникає при складанні звітності є неточності та відсутність усіх даних в обліково-статистичних картках. Недоліки усуваються відповідальними працівниками апарату суду. Також при складанні звітності враховуються прийняті протягом року зміни.
Щомісяця Садгірським районним судом м. Чернівці надсилається в ТУ ДСА в Чернівецькій області інформація про кількість надісланих судом SMS-повідомлень учасникам судового процесу. У суді проведена робота з підвищення кількості заявок на отримання SMS –повісток по справах.
Також, судом щомісяця в ТУ ДСА в Чернівецькій області направляється узагальнена інформація про використання систем відеоконференцзв’язку; щоквартально надсилається інформація щодо комунікаційної діяльності суду.
Усі квартальні звіти, аналізи, довідки та інформації за 2020 рік Садгірським районним судом надіслані до ТУ ДСА у визначені строки.
Також, Чернівецькому апеляційному суду направляється щомісяця Інформація щодо застосування окремих положень КПК судами першої та апеляційних інстанцій при розгляді кримінальних проваджень.
За підсумками роботи щоквартально до ТУ ДСА в Чернівецькій області надсилається Інформація про кількість сформованих карток на осіб, стосовно яких судами розглянуто матеріали кримінальних проваджень та щороку Аналіз обліково-статистичної роботи місцевих судів та Огляд даних про стан здійснення правосуддя.
Слід зазначити, що на офіційній вебсторінці Садгірського районного суду здійснюється оприлюднення звітності про стан здійснення правосуддя.
Працівниками територіального управління Державної судової адміністрації надається потрібна допомога при виникненні питань щодо складання статистичної звітності та питань дотримання вимог, встановлених Інструкцією з діловодства в місцевому загальному суді, Положенням про автоматизовану систему документообігу суду та з інших питань, проводяться семінари з керівниками апаратів судів, з працівниками апарату суду.
З працівниками апарату суду, які працюють з комп’ютерними програмами, також проводилися дистанційні навчання, створенні ДП «Інформаційні судові системи» із підвищення кваліфікації.
З огляду на викладене та з метою вдосконалення організації обліково-статистичної роботи, поліпшення якості підготовки звітів вважаємо за доцільне:
- продовжувати контроль за веденням діловодства в суді, приділяючи особливу увагу первинній реєстрації та обліку судових справ і матеріалів, які надійшли до суду, повноті заповнення документів первинного обліку, в тому числі при наповненні комп’ютерної програми «Д-3»;
- планувати і систематично проводити навчання з працівниками апарату суду, які відповідальні за ведення обліково-статистичної роботи та діловодства, з метою недопущення помилок при здачі статистичних звітів;
- під час проведення семінарських занять з працівниками апарату суду, які займаються веденням судової статистики приділяти увагу вивченню положень Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Закону України «Про запобігання корупції» та інших новел законодавства;
- посилити контроль за первинною реєстрацією та обліком справ та матеріалів, які надійшли до суду;
- проводити перевірки на предмет відповідності даних обліково-статистичних карток матеріалам справи;
- надавати пропозиції щодо удосконалення системи документообігу суду, спрощення побудови пошукових фільтрів, тощо;
- після завершення відповідного звітного періоду аналізувати стан обліково-статистичної роботи суду та провести огляд даних про здійснення правосуддя Садгірським районним судом м. Чернівці.