Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Протягом трьох днів у місті Кременець, що на Тернопільщині, тривав тренінг для суддів з усієї України під назвою «Охорона довкілля та права людини». Учасники тренінгу обговорили багато практичних аспектів захисту екологічних прав та охорони довкілля, попередження заподіяння шкоди середовищу.
Розпочався тренінг візитом суддів до комплексу відгодівлі свиней у селі Керниця Городоцького району Львівщини. На цьому підприємстві не чекали таких візитерів, а тому керівництво свідомо не допустило суддів на територію ферми, адже тут громадські активісти давно фіксують серйозні порушення норм природоохоронного законодавства. На підприємстві і подалі від нього стоїть їдкий сморід, який може спричинити захворювання у людей. Вода у криницях давно не питна, відходи свиноферми потрапляють у грунти і отруюють їх.
Судді, учасники тренінгу відвідали також Жовківський костомельний завод, який не менше завдає шкоди навколишньому природньому середовищу. Фактично, суддям показали реальну картину жахливого відношення бізнесу до екології середовища. І розгляд справ на природоохоронну тематику в судах має бути прискіпливим, адже земля, повітря, вода - наше спільне багатство.
Тренінг у Кременці був організований МБО «Екологія-Право-Людина» спільно із Національною школою суддів України за підтримки посольства Швеції. Учасники продовжили свою роботу організувавши навчання на теми захисту довкілля, екологічних прав людини, зв’язків у міжнародному праві. Було розглянуто практику ЄСПЛ – зв’язок довкілля і прав людини; дію Оргуської конвенції про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань довкілля; доступ до екологічної інформації.
Тренерами курсу були судді адміністративних, господарських та загальних судів різних інстанцій, які у вересні 2015 року успішно пройшли тренінг для суддів за розробленим експертами ЕПЛ курсом “Охорона довкілля та права людини”, а також фахівці ЕПЛ.
Судді, на прикладі конкретних справ, розглянули випадки порушення природоохоронного законодавства і прав людини. На жаль є випадки, коли в українських судах громадяни не можуть відстояти свої права на чисте і безпечне довкілля, а тому доводиться звертатися до Європейського суду з прав людини. А той, звісно ж, захищає позивачів, і держава Україна змушена була компенсувати моральну шкоду.
Учасники тренінгу визнали, що такої практики немає бути. А, отже, розгляд справ щодо охорони навколишнього середовища набувають особливої відповідальності в усіх сторін процесу.
Учасники семінару розділились на групи, кожна з яких повинна була змоделювати судове засідання щодо розгляду справи і дію законодавства, яке захищає права громадян на чисте довкілля та безпечну екологію. Судді на короткий час стали позивачами, відповідачами, представниками громадських організацій, прокурорами, і звичайно суддями.
Від Чернівецької області участь у тренінгу взяли участь суддя Новоселицького районного суду Сергій Павлінчук та суддя Заставнівського районного суду Олена Пухарєва. «Це дуже корисний тренінг з огляду на практичне розуміння екологічної проблематики, масштабності загроз і наслідків. Тепер моє завдання донести отриману інформацію суддям Буковини. Це буде можливим у співпраці з регіональним відділенням школи суддів України у Чернівецькій області. У майбутньому ми проведемо заняття на таку ж тематику в Чернівцях», - прокоментував суддя Сергій Павлінчук.
Суддя з Буковини також перед учасниками тренінгу порушив проблему дотримання технологій використання хімічних засобів захисту рослин, різного роду стимуляторів росту у садівничих господарствах Буковини. Фермери часто застосовують хімречовини , які навіть не дозволені в Україні. Як наслідок , вже цього року на Буковині були зафіксовані факти гибелі цілих родин бджіл, які завжди миттєво реагують на токсичне середовище. Людина не така чутлива, тому можемо тільки уявити чим дихаємо і, що споживаємо. Тут можна говорити про особисту відповідальність власників садів і совісне ставлення до природи і людей. Тому вкрай необхідна активізація громадськості у виявленні фактів ганебного ставлення до оточуючого середовища і доведення цих фактів до системи правосуддя.